رئیس مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی از آغاز روند خرید اسناد و مجموعه‌های نفیس در کتابخانه مجلس پس از ۳ سال تعلیق خبر داد.

علی ططری رئیس مرکز اسناد کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا،‌ از راه‌اندازی بخش خرید اسناد در کتابخانه مجلس پس از سه سال تعطیلی این بخش خبر داد و گفت: با تغییر مدیریت کتابخانه مجلس شورای اسلامی در اسفند ماه گذشته رویکرد مجموعه نسبت به خرید تغییر کرده و خوشبختانه روند خرید دوباره از سر گرفته شده است.

وی ادامه داد:‌ حجت‌الاسلام عماد توجه خاصی به حوزه اسناد دارد و بر لزوم پژوهش‌های جدید در حوزه اسناد،‌ اشاعه،‌ انتشار و مبادله اسناد تأکید دارد. در حوزه خرید اسناد، سیاست‌ جدید کتابخانه مجلس بر اولویت داشتن خرید اسناد مرتبط با پارلمان و قانون‌گذاری است‌.

ططری هم‌چنین از خرید مجموعه‌ای از اسناد و مکاتبات مربوط به قوه مقننه خبر داد و گفت:‌ نزدیک به ۶ ماه بود که خرید یک مجموعه از اسناد،‌ مکاتبات،‌ کتب،‌ چند دستخط نفیس و … به ما پیشنهاد شده بود که در دوره مدیریت جدید با آن موافقت و مجموعه خریداری شد.

وی ادامه داد:‌ این مجموعه اسناد مرتبط با تاریخ پارلمان است  و می‌تواند مکمل مناسبی برای اسناد و منشورات ما باشد.اکنون اسناد در واحد مرمت مشغول سم‌زدایی هستند و پس از آن فهرست نویسی خواهند شد.

ططری با اشاره به این مجموعه گفت:‌ مجموعه شامل سه بخش اصلی است یک بخش اسناد، یک بخش کتابچه‌ها و کتاب‌های قانون و بخش دیگر نیز گزارش‌ها و منشور‌هاست. عمده این اسناد متعلق به دوره پهلوی اول است و تعدادی از اسناد متعلق به دوره پیش از آن و دوران مشروطه است.

وی از وجود تراکت‌های تبلیغاتی نامزدهای انتخابات دوره ششم و هفتم مجلس شورای اسلامی در این مجموعه خبر داد و گفت‌: تراکت‌های تبلیغاتی سید‌حسن مدرس‌، علی‌اکبر خان داور و …که نمونه‌ای از نخستین منشورات تبلیغاتی است در این مجموعه به چشم می‌خورد.کتابچه‌های قوانین، تکبرگ‌های قانون شامل قانون موقتی معادت ایران،‌ قانون موقتی شوراهای تجارتی‌، اصول تشکیلات عدلیه‌، قانون مخابرات تلگرافی در داخل مملکت ایران،‌ قانون ثبت اسناد و املاک متعلق به ۱۳۰۲ خورشیدی،‌ اولین قانون سجل احوال و …. بخش دیگری  از این مجموعه را تشکیل می‌دهند.

ططری تصریح کرد:‌ برخی دیگر از اسناد این مجموعه را نظام‌نامه‌ها تشکیل می‌دهند‌، نظام‌نامه‌ موسسات رهنی‌، اساسنامه انجمن ایران و آمریکا مصوب ۱۳۳۵،‌ نظام‌نامه مجلس شورای ملی ۱۳۲۴،‌  اولین آیین‌نامه داخلی مجلس‌ و …. از جمله این نظام‌نامه‌هاست.رساله‌ای از تالبوف در خصوص آزادی،‌ اسنادی از مکاتبات بین وزارت امور خارجه و سفارت کبری انگلیس‌، کتابچه اصل دموکراسی و… نیز در این مجموعه وجود دارد.

رئیس مرکز اسناد کتابخانه مجلس از موجود بودن مکاتبات احمد شاه قاجار با مجلس در زمان حضورش در خارج از کشور،‌ نامه ناصرالملک نایب السلطنة به مجلس ‌، تعدادی از اسناد مرتبط با جمعیت ارامنه و…خبر داد و گفت:‌ ارزش معنوی این مجموعه اسناد بسیار است و برای بازآفرینی بخش‌هایی از تاریخ مشروطه کمک بزرگی به محققان خواهد کرد.

این خبر را به اشتراک بگذارید :